NevaehRWhitehead
NevaehRWhitehead NevaehRWhitehead
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

the price of apples is $3.60 for 3 pounds write the price as a unit rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-10-2018

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Answer Link
JHerrera05
JHerrera05 JHerrera05
  • 13-01-2022

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve x^2 x=0.factorise.
how many people died in srebrenica
Given f(x) = (x - 4)^2 - 1, what is the change made to g(x) if the parent function is f(x) = x^2? g(x) = x^2 + 3, what is the change made to g(x) if the parent
Find the measure of angle 2. degrees
What does it mean when scientists say that living organisms share a universal genetic code
what type of website advocates an individual or group's opinion or point of view?
Could you please provide the answer as well as explain it, I will be very grateful...
j.j. thompson experimented with cathode rays and how they travel through various gases. through his experiments, he discovered electrons, and his atomic model i
What is Code of Hammurabi
poetry that does not have a formal pattern or rhyme is called ?