maddiez maddiez
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Kate bought a 22 ounce of cereal for 3.67. How much did she pay per ounce

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 18-10-2018

Answer:

$0.17/oz

Step-by-step explanation:

The unit cost is $3.67/(22 oz) = $0.1668/oz, or, rounded off, $0.17/oz.


Answer Link

Otras preguntas

Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a
Which should you do in the event of a catastrophic hurricane? a. Board up all windows and doors. b. Hide in a basement. c. Take shelter on
what time is 5 3/4 hours after 9:22 pm?
sometimes causes earthquakes in Pacific Coastal Plains San Andreas
solve; 6/7 - 3/14 = what?
Iron has a density of 7.9 g/cm3. What is the mass of a cube of iron with the length of one side equal to 55.0 mm?
What compound does most of the work to carry out cell processes
what is 9/6 in the equivalent fraction and as a percent
What level of life is the ecosystem
What is a system of knowledge and the methods used to find that knowledge?