cooterev8915 cooterev8915
  • 19-10-2018
  • Mathematics
contestada

Use the correct math operation to determine the unit price (price per ounce) for the 2-liter bottle priced at $1.39. (67.6 ounces)

Respuesta :

chasepaste13 chasepaste13
  • 23-10-2018

Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.

Answer Link
thaovtp1407
thaovtp1407 thaovtp1407
  • 26-04-2020

Answer:

The correct math operation to determine the unit price is division

Step-by-step explanation:

In 2-liter bottle of water:

67.6 ounces cost $1.39, then

=> 1 ounce costs

[tex]\$1.39\div 67.6\approx \$0.0205[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what adjectives describe Montresor?
PLEASE HELP Variable y varies directly with x2, and y = 72 when x = 6. What is the value of y when x = 4? y =
ky has 3 times more books than grant grant has 6 fewer books than Jaime if the total combined number of books is 176 how many books does Jaime have?
Brooke has to set up 70 chairs equal rows for the class talent show. but there is not room for more than 20 rows. what are the possible numbers of rows that Bro
how is the number 2 in 582 similar to the 2 in the number 528
Which picture illustrates the prophase stage of mitosis? A. A B. B C. C D. D
what's the square root of 18.5
I,m trying to solve this algebra question: x^+9x+20=0
how many centimeters is a pencil?
What is the rate and unit rate of 5 pencils for 13 dollars?