niyah7259 niyah7259
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla brought six fancy pens for a total of $18 how much did the pen cost

Respuesta :

PreciousJimin
PreciousJimin PreciousJimin
  • 16-11-2018
18÷6=3
So each pen costs $3
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 16-11-2018

Kayla bought "6 fancy pens for $18"

To find how much each (or 1) pen cost, divide the total cost with the amount of pens

18/6 = 3

1 pen costs $3

~

Answer Link

Otras preguntas

Ann, Nan, and Jan snacked on a plate of fruit slices while doing their homework. Ann ate 1/5 of the fruit slices, Nan ate 2/5 of the fruit slices, and Jan ate 1
write an equation in slope -intercept form for a line that passes through (-2,7) and (14,21)
Your brother tied his shoes. Is your a noun?
What bias conditions must be present for the normal operation of a transistor amplifier? A. The emitter-base junction must be forward biased, and the collec
If a person editing your paper is circling repetitive words, he/she is focusing on a. overall structure. c. sentences. b. word choice. d. paragraphs.
The most likely explanation for showing fewer organisms at each feeding level going up the pyrmaid is that
The cell reference D$17 is an example of a _____.
what is a multicellular protist that gets energy from the sun and can grow up to 100 meters long
Which literary device is apparent in the bolded lines of Viola’s speech to the captain in act II, scene IV, of Shakespeare’s Twelfth Night? VIOLA: Too well what
A sum of a number and 14 is at least 28.