JessicaLao2716 JessicaLao2716
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is $a. While the price of an orange is $b. find the total price of 8 apples and 5 orange?

Respuesta :

iiMGii
iiMGii iiMGii
  • 16-11-2018
SOLUTION:

Price of one apple = $a

Price of one orange = $b

Therefore:

The price of 8 apples and 5 oranges = 8a + 5b

Hope this helps! :)
Have a lovely day! <3
Answer Link

Otras preguntas

No links GEOMETRY HELP PLEASE!! WILL MARK BRAINLEIST! 10
the area of a rectangle is the same as the area of a square of side 12cm if the rectangle is 16cm long find its width​
How does the use of parallelism support Kennedy’s message? It repeatedly encourages people from other countries to visit Berlin. It creates an organized structu
Pls helpp‍♀️..............
Advertising department expenses of $26,700 and purchasing department expenses of $46,700 of Cozy Bookstore are allocated to operating departments on the basis o
What was Thomas Jefferson'ss family background?
Where did factory labor come from? How were workers treated?Where did factory labor come from? How were workers treated?
For the night yet balanced equation, No + CuCl2 —> Cu + NiCl3, if you started with 12.00 g of nickel and 42.00 g of CuCl2, how much Copper would you expect t
prove that √p is an irrational number , if p is not a perfect square.​
=====answer this plss :(​