sajoh189 sajoh189
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Kristine buys a 4-ounce bar of baking chocolate for 3.76. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

EmilyC14
EmilyC14 EmilyC14
  • 17-11-2018

Sorry took so long doing homework at the same time! lol

ok so, all you have to do is divide 3.76 by 4 to get unit $:

3.76/4= $0.94

Hope this helps!! :)

Answer Link

Otras preguntas

How do I find PMN and LPN??
Name the property of real numbers illustrated by the equation. -4(x + 3) = -4x - 12
Which court system would settle a dispute between two governors of two states?
I do not know how to find the degree of? Help me please​
Consider the following formula: ax-bc+y=z What represents the formula for x?
Henry is running for president of the chess club, and he received 33 votes. There are 60 members in the club. What percentage of the club members voted for He
In the early 2000’s, The L Word and Queer as Folk debuted on Showtime. Both shows depicted the lives of members of the LGBT (lesbian, gay, bisexual, tran
Why didn’t the loyalists join the american revolution?
Solve for x:[tex](x - 5)^{2} = 9[/tex]​
PLEASE HELP! Describe the operations used to solve the equation. [tex]\frac{5}{6} x-2=-\frac{2}{3}x+1[/tex]