Nevaeh4492 Nevaeh4492
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If cheese cost 3.79 a lb,and there are 35 slices in a lb,how much is 2 slices?

Respuesta :

naomi479xx
naomi479xx naomi479xx
  • 19-11-2018

Hi there!

In order to answer your question, you'll need to use the cross product method:

35 slices → 1 lb

2 slices → X lb


(1 × 2) ÷ 35 = X lb

2 ÷ 35 = X lb

0.05714286 = X lb OR [tex]\frac{2}{35}[/tex] = X lb


1 lb = $3.79

2/35 lb = $X


(3.79 × (2/35)) ÷ 1 = $X

0.21657143 ÷ 1 = $X

0.21657143 = $X


Your answer : 2 slices of cheese cost about $0.22 cents.


There you go! I really hope this helped, if there's anything just let me know! :)

Answer Link
deonmonroe2003 deonmonroe2003
  • 20-11-2018

The amount in 2 slices is 189.5 lbs.

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x° 40° 65° 70° 100°
heyy! i’ll give brainliest please help.
I WILL GIVE BRAINLIEST After reading the first paragraph of JFK's "Civil Rights Address", what did you infer the focus and/or main idea of the rest of the spee
What does Japan currently have that no other country has?​
What do you need to have to keep your body in homeostasis on the Moon?
What is the media and mean pls tell me and thanks
Find the x value of x. If necessary round to the nearest tenth. A=49sq.in.
Why did Via stop being friends with Miranda and Ella? A.She changed B.They changed C.They didn’t like having to be around August. D.She made other friends she
What geographic advantage did the Confederacy have compared with the Union?
What is the correct genotype for a person who is heterozygous for autosomal hypertrichosis? - HH - hh - Hh