shanylasc367 shanylasc367
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 2 kilograms of strawberries cost $4.50, how much would 3 kilograms cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 19-11-2018

Find the cost of 1 kilogram, by dividing the cost of 2 by 2:


4.50 / 2 = $2.25 per kilogram.

Now multiply the cost of 1 by 3:

2.25 x 3 = $6.75 for 3 kilograms.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these best summarizes the filling passage from paragraph 2?
Three ways in which wars can lead to human rights violation
how can we make sure a product is meeting the needs of the user
A positive real number is 4 less than another. If the sum of the squares of the two numbers is 72 then find the numbers
The volume of a calendar 9cm 3cm
24. What would be the simple interest on an amount of $4,000 at 4% interest? $160 $130 $150 $140
im looking for help with the functions and graphs topic
The main source of energy around the world is _________________. ____________________ is a natural resource that is usually mined in mountains. Wind power can b
Which constitutional question was raised and debated because of the actions
express the equation y equal logb x in index notation​