Benysod6932 Benysod6932
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If apples cost 3.50 cents per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

3.50/2 = 1.25

1.25 + 3.50 = 4.75

Answer Link

Otras preguntas

Jesse's dog Angel weights 18 1/2 lbs.. How many ounces does Angel weight?
Brian has 3 basketball cards and 5 baseball cards. What fraction of Brian's cards are baseball cards?
A restaurant received a shipment of 42 gal of orange juice and 18 gal of cranberry juice. The juice needs to be poured into equal-sized containers. What is the
What is 20% of $40.00 please help
A restaurant received a shipment of 42 gal of orange juice and 18 gal of cranberry juice. The juice needs to be poured into equal-sized containers. What is the
A restaurant received a shipment of 42 gal of orange juice and 18 gal of cranberry juice. The juice needs to be poured into equal-sized containers. What is the
How was Amsterdam's location an advantage?
How do you graph and work problem x+4y=16??
Brian has 3 basketball cards and 5 baseball cards. What fraction of Brian's cards are baseball cards?
explain it - compare 3 3/22 & 3 2/33. which is greaterI Know: Multiply the denominator by the whole number then add numerator to that. Now I have 69/66 &