simplicitiedarbouze3 simplicitiedarbouze3
  • 16-12-2018
  • Mathematics
contestada

A market buys mixed nuts at $15 per pound. They want to make a $20 profit.what would you pay for 1 pound of nuts?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-12-2018

Answer:

We need to sell the nuts at 35 dollars to make $20 profit

Step-by-step explanation:

Profit = Selling price - cost

We know we want a 20 dollar profit

The cost of the nuts is 15 dollar

Substitute this in

20 = Selling price -15

Add 15 to each side

20+15 = Selling price -15+15

35 = Selling price

We need to sell the nuts at 35 dollars to make $20 profit

Answer Link

Otras preguntas

Explain the answer in CERHow can sound extinguish a fire?
hello! how to do this?
Which of the following animals is showing a seasonal change to winter?
The table of values represents a polynomial function f(x) x f(x) 4 358 5 690 6 1178 7 1852 8 2742 9 3878 How much greater is the average rate of change over the
Professor George Engel believed mental illness was a disease that should be cured. Please select the best answer from the choices provided T F.
The process by which the movement of internal bonds converts one type of organic compound into another is
Solve the innequality 22-x>14 also graph on number line
algebra fraction thing!!! pls explain I'm so lost??? like I don't see why the answer isn't 2n-2? did my teacher make a mistake or am I missing something?​
what did marco polo learn in china?
can some one please help me with this question