xiomaravarona8
xiomaravarona8 xiomaravarona8
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

a store has apples on sale for $ 3.00 for 2 pounds. how many pounds of apples can you buy for $9? if an apple is approximately 5 ounces.

Respuesta :

Ihateboysthataremean
Ihateboysthataremean Ihateboysthataremean
  • 18-12-2018
6 pounds, because if you have $6 then you would have 4 pounds. plus $3 more is 6 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Do you think it likely that a revolution as Marx described it could ever take place in the United States? Explain.
A telephone poll asked people whether they like playing golf. Of the 100 people polled,20 like playing golf. What percentage of the people like playing golf?
The speed of an object in space is shown in the graph. What is the slope of the line? A. 10 B. 15 C. 20 D. 25
Can someone please help me? I don’t know how to do any of these!
Help me (10 points )
What is the value of 11 1/4
what are Montesquieu's views on justice
Which is the correct expanded form? 300.7005. a. (3 x 10) + (7 X 1) + (5 X 1000) b. (3 X 10) + (7 X 0.1) + (5 X 0.001)c. (3 X 100) + (7 X 10) + (5 X 0.005)
Stress and anxiety are examples of internal influences that cause unhealthy food choices. Group of answer choices True False
Population density refers to: O The total number of individuals O The total number of individuals per square area O The total weight of all biomass in an area.