hhbenr3503 hhbenr3503
  • 20-12-2018
  • Mathematics
contestada

bought 5 ounces of raisins for $4 how much do raisins cost per ounce and how many ounces can you get for 1 dollar?

Respuesta :

mandysdb76 mandysdb76
  • 20-12-2018

Answer:The raisins are $1.25 per ounce

You are .25 cents short for one ounce

Step-by-step explanation: purchased 5 ounces for $4.00.

You would divide 5 by 4 which equals $1.25 per ounce of raisins.

Far too expensive don't buy them.. lol Good luck



Answer Link

Otras preguntas

What is the value of y 10+2x 2y+8 10 18
how we become pride for a nation​
What is the slope of the line?
Sue has 18 sweets. Tony also has 18 sweets. Sue gives Tony x sweets. Sue then eats 5 of her sweets. Tony then eats half of his sweets. Write expressions for the
how are red blood cells able to move through narrow vessels to carry oxygen throughout a multicellular organism?
The process of coordinating the promotion mix elements and synchronizing promotion as a unified effort is known as
Answer the question...How would you describe ART and WHY?
You choose to tip a taxi driver 20%. If the tip is $2.00, how much was the original cost of the ride?
If the length of a pendulum is doubled,what will be the change in its time period??
Find the 4th term in the sequence with the following definition