camerinheflin51 camerinheflin51
  • 17-01-2019
  • Mathematics
contestada

Ryan’s take home pay is 2300 a month. He spends 19% of his take home pay on groceries. How much do groceries cost Ryan each month

Respuesta :

forestsilver56
forestsilver56 forestsilver56
  • 17-01-2019

Answer:

437$ Each Month

Step-by-step explanation:

2300 Divided by 100 is 23

23=1%

23 Multiplied by 19 is 437

Answer Link

Otras preguntas

if num is an int which expression always evaluates to true if num holds an odd number
About 80% of the air in our atmosphere is made of nitrogen. All living things need nitrogen; it is a key element in DNA, RNA, and proteins. Your body gets the n
The youth center has another mural painted inside the building. If the original painting is 3 feet by 2 feet ,and the mural is 15 feet by 10 feet, what is the s
What role does your heart play in delivering oxygen to your body cells? The heart breaks down carbon dioxide into carbon and oxygen. The heart pumps oxygen-rich
In the American Civil War, General Robert E. Lee’s military skills were instrumental in leading Confederate forces in
Why were the colonists upset with the new taxes that Great Britain passed prior to the American Revolution? A) They felt that the British were trying to take ov
What wheight of oranges will each person get if 4 people share 2/4 lb oranges equally?
PLEASE HELP What is Max Weber's view of bureaucracies? A. They hurt the relationships between primary group members. B. They improve the efficiency o
If you get equity funding for your business what will you have to do
Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?