Seudónimo Seudónimo
  • 18-01-2019
  • Mathematics
contestada

How can you writhe a proportion that solves a problem in real life?

Help I only have 5 minutes left

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 18-01-2019

In a store, you can buy 5 apples for $7, how much do 9 apples cost?

Proportion: 5 apples is to $7 as 9 apples is to x.

5/7 = 9/x

5x = 7 * 9

5x = 63

x = 63/5

x = 12.6

The cost of 9 apples is $12.60


Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are there in 5.23 moles of zinc
Use the drop-down menus to complete the statements. unemployment in the united states was about 15 percent, and german unemployment was about 24 percent, in . f
Need to know if x is greater than or less than the solution and why
Help and add steps please
WILL GIVE BRAINLIST!! What is the value of n? enter your answer in the box n= ——- cm
what magical element was involved in the healing of the leaper?
Can anyone please help me with this question? Thanks a lot :D A chemist runs the following reaction in a closed vessel: 2C2H6 + 7O2 4CO2 + 6H2O After it is comp
Romantic writers rejected the logical style of writers from the age of reason and instead focused on individual experiences, thoughts, and emotions. Romantic li
steadily increasing inflation is associated with a growing economy.
Match the situation to the expression that represents the number of inches the plant grew this week. A plant measured x inches tall last week, and 8 inches tal