bedasecundino bedasecundino
  • 19-01-2019
  • Mathematics
contestada

find the unit rate of $4.80 for 6 cans

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 19-01-2019

Answer:

$.80 per can

Step-by-step explanation:

The unit rate is the amount of money divided by the number of cans

$4.80 / 6 cans

$.80 per can

Answer Link
danielroytman1 danielroytman1
  • 19-01-2019

Answer:

$0.80/can

Step-by-step explanation:

To find unit rate, we divide the price by the number of things purchased/used

4.80/6 = .80


Answer Link

Otras preguntas

Factor -4 + 8a - 4a 2. -4(a - 1)2 -4(a + 1)2 4(a - 1)2
How did Hammurabi establish fairness and rules for his people? He appointed judges to make decisions about right and wrong. He established a written law code
A truck needs 7 gallons of fuel to travel 56 miles. Can the truck travel 48 miles with 6 gallons of fuel? Explain.
Which organelle is a fluid sack that acts like a storage area?
a cookie factory uses 4 3/4 bags of flour in each batch of cookies. the factory used 9 1/2 bags of flour yesterday. how many batches of cookies did the factory
8n=7n + 1/2please help me
Envy consumer character
What are the main gasses that the sun contains??
Selma uses a jogging trail that runs through a park near her home. The trail is a loop that is 3/4 of a mile long. On Monday, Selma ran the loop in 1/6 of an ho
What the diffrence between red green yellow apples?