ana7281 ana7281
  • 21-01-2019
  • Mathematics
contestada

It cost $44.88 to buy 12 gallons of gas.What was the cost per gallon of gas?

Respuesta :

candy802
candy802 candy802
  • 21-01-2019

Answer:

$3.74 per gallon

Step-by-step explanation:

1. Divide $44.88 by 12

2. The answer will be 3.74

3. Each gallon will cost $3.74

Answer Link

Otras preguntas

If a computer on the network shares resources for others to use, it is called _
The ratio of boys to girls at a day care center is 5 to 4. which of the following cannot be the total number of children at the center? (A) 27 children (B) 54 c
Factors that could hamper or block effective communication
The ability of the cardiovascular and respiratory systems to efficiently transfer oxygen and nutrients to skeletal muscles is known as: endurance cardiorespirat
There is a single instrument to measure climate change. a. True b. False
The most abundant energy resource in the Balkans is _____. coal natural gas petroleum solar
Sexual identity begins at birth. True False
The Austro-Hungarian, Russian, German, and ______ empires came to an end as a result of World War I.
The atomic mass of F is ___. 9 10 19 55
the road you're traveling the pavement markings change from broken white lines to solid white lines between the lines of traffic. What does the line change mean