proudaniyah
proudaniyah proudaniyah
  • 21-02-2019
  • Mathematics
contestada

If 25 pounds of sugar costs $6.25, how much does each pound cost?​

Respuesta :

Sputxi
Sputxi Sputxi
  • 21-02-2019

Answer:

Each pound should cost $0.25

Answer Link
Kamikazeminem
Kamikazeminem Kamikazeminem
  • 21-02-2019

[tex]Answer: \\ One \: pound \: cost: \frac{6.25}{25} =\$ 0.25 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

describe the fur trade in north america in the 1600's
suppose an illegal alien feels that he or she needs a job that pays a higher wage. What can he or she do?
48 is 8 times as many as 6
one orange and one apple cost 1.05, two oranges and three apples cost $2.75, how much do two apples cost?
what number best completes both equations 2/3÷3/10=? ?×3/10=2/3
Is balancing an egg on the equinox science or pseudoscience
A number is 4 hundreds more than 142. What is the number?
Which number goes in the box to make the sentence true
sam makes solar-powered cell phone battery chargers. in february, he sells chargers for $20 each. in march, he sells the chargers for $15 each. what would happe
Which best describes meiosis? It produces cells that are identical to the original cell. It is responsible for the replacement of damaged skin cells. It is resp