hannah3685
hannah3685 hannah3685
  • 16-03-2019
  • Mathematics
contestada

Need this ASAP please help

Need this ASAP please help class=

Respuesta :

supergirlswagpeace1 supergirlswagpeace1
  • 16-03-2019
Ok so just add 3 kg + 1 kg for the first one then it’s 4 kg u bought in total so then $21 divided by 4 kg gives you the cost for each kg of candy then second part u do 3 kg + 3 kg then it’s 6 kg in total then u divide $39 with 6 kg then u get the cost of each kg of candy for this one . Thus, after u already have the price for each kg of candy for both :) hope this helps !
Answer Link

Otras preguntas

how to simplify 9m+4 (12-m)
Ramona says the factor game might also be called the divisor game. Do you agree? Why or why not?
The most direct effect of poll taxes and literacy tests on African Americans was to
What were the key religious differences between the European nations that explored the Americas
Why was Russia’s defeat of France the turning point in the Napoleonic Wars?
how do i write 8 and 39\40 as a decimal
Identify the coordinate of the point (-7,-5) under a rotation of 180° clockwise about the orgin
What does the author say about the bulk of the content in the Declaration of Independence?
Are the roles in relationships (marriages, spifically) generally equal, or is a power struggle inevitable. Explain in a paragraph or in sentences please
The ability of an organism to maintain internal stability is known as?