stefanymartinez stefanymartinez
  • 16-03-2019
  • Mathematics
contestada

which is a better buy 1 lb of butter at $3.00 or 12oz. of butter at $2.50​

Respuesta :

MsHamel
MsHamel MsHamel
  • 16-03-2019

Answer:

A - 1lb at $3.00

Step-by-step explanation:

Determine the price per ounce

A. there are 16 oz in one pound (3.00/16oz= 0.1875 per oz

B 2.50/12oz = 0.208333 / per oz

Answer Link

Otras preguntas

ann is a citizen of texas. she will soon file a lawsuit against bonnie, carla and dacid. "if annie wishes to sue in a federal court, will the court have subject
Solve the equation 3x - 13y = 2 for x.
There are ______ enlargements of the spinal cord where nerves supplying the extremities enter and leave.
What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1? " O n(x) = 1/2 x - - O nue) = 2x + 1 o mweşx-2 o nicm) = {x + 2
Does the graph of -2(x + 5) + 2 have a minimum or a maximum? Answer: Maximum
When hamlet stabbed polonius,was that murder or self defense
a right rectangel prism has a height of 6.5cm a wudth of 8 cm and a legnth of 12.1 cm. what is the volume of the prism?
-4 -4 -3 3 3 -5 -5 2 -5
Use the STL class vector to write a C function that returns true if there are two elements of the vector for which their product is odd, and returns false oth
where would -5 appear on a number line?A. to the left of 0B. to the right of 0C. in the exactly the same location as 0​