stefanymartinez stefanymartinez
  • 16-03-2019
  • Mathematics
contestada

if apples cost$0.59 per pound how would you express the total cost of apples given that you purchase 5 pounds.​

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$2.95

Step-by-step explanation:

0.59*5

2.95

Answer Link
mayatay
mayatay mayatay
  • 16-03-2019

The answer would be $2.95 because you multiply 5 times 0.59

Answer Link

Otras preguntas

evaluate how the mental health of grade 12 learners may be impacted upon by running their own business while still at school​
write about a recent trip you have taken​
Act 4, Scene 1 1. In the first part of this scene, lago appears to be comforting Othello, but in (3) fact is deliberately tormenting him. Discuss. 2. Iago's str
You must be willing to try to practice reading faster if you hope to increase your reading speed.a) trueb) false
You have sand, salt water, seashells and tiny iron fragments, in order how would you sort them?
Plsss help I'm really confused. The rate of expenditure (in dollars per year) for maintenance of a certain machine is given by () = 0.15, where x is the time me
List and explain four government-related actions that has contributed to Almarai’s success in Saudi Arabia
Xochitl spots an airplane on radar that is currently approaching in a straight line, and that will fly directly overhead. The plane maintains a constant altitud
Suppose you want to have $600,000 for retirement in 35 years. Your account earns 6% interest. How much would you need to deposit in the account each month?
Find all the number sets that include the number: -18