melcismithow7xj7
melcismithow7xj7 melcismithow7xj7
  • 21-03-2019
  • Mathematics
contestada

Macadamia nuts are $73.70 for 5 pounds. If you bought 7 pounds pounds, how much would it cost?​

Respuesta :

pebbles2005
pebbles2005 pebbles2005
  • 21-03-2019

The cost would be $103.18. It would be 14.74 per pound times 7 pounds=$103.18. Hope this helps

Answer Link
kimora76 kimora76
  • 22-03-2019
$103.18 dollars


I just divided 73.70 by 5, and got 14.74. then multiplied 14.74 by 7 and got $103.18 dollars for 7 pounds. Hope this helps !!!!! :)
Answer Link

Otras preguntas

A patient who takes pancreatic enzyme replacements is at risk of what type of gastrointestinal side effects?
Even after a consultation, many patients delay taking the recommended treatment or tests because the first visit satisfied their curiosity and they?
Which practice involves talking the consumer into refinancing over and over so a lender can charge fees?
Consider a system to be two train cars traveling toward each other. what is the total momentum of the system before the train cars collide?
If a = 4, b = 6 and C = -3, Find the values of 3ac ____ B²-C²
In the founder effect, ____________ alleles occur at a higher frequency in isolated populations as compared to the general population
draw three collinear points D, E, and F. name the line they form
Describe the types of evidence that can be used to infer an evolutionary relationship
3(y-1)+8=11 3y 3+8=11 3y+5=11 3y=6 y = 2 O yes O no Explain your reasoning.
A practical way of overcoming the potential communication barrier created by semantics is to ________.