smithyj1176 smithyj1176
  • 16-04-2019
  • Mathematics
contestada

kyle bought 2 1/5 pounds of apples for 3.52. how much would 1/4 of a pound of apple cost

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 16-04-2019

Answer:

  0.40

Step-by-step explanation:

We are to assume that the cost is proportional to the weight, so we have ...

  cost/(1/4 lb) = 3.52/(2 1/5 lb)

Multiplying by 1/4, we have ...

  cost = 3.52/(4×(2 1/5)) = 3.52/8.8 = 0.40

The cost of 1/4 lb of apples is 0.40.

Answer Link

Otras preguntas

Help! This is an IVT Problem
For a physical fitness program to be effective what is the least amount of times per week
What did william s. paley, the first president of the cbs network, see radio as?
The affordable care act (aca) stipulates the national quality strategy include priorities that address improvements in:__________
hellosolve the equation pleas5x + 7 = 37 ​
The qualifications necessary for a specific job are spelled out in the job ___________
Write a program that reads a string from the user containing a date in the form mm/dd/yyyy. it should print the date in the format march 12, 2018. console outpu
The amygdala is thought to control defensive behavior via outputs from the _____ nucleus of the _____.
According to kotter and schlesinger's contingency approach to managing resistance to change in an organization, change managers should move slowly if:_____.
A _______________ protests the separation and distance he or she is experiencing in a relationship, which is typically indicative of an anxious attachment style