morgan15776
morgan15776 morgan15776
  • 17-05-2019
  • Mathematics
contestada

Help me , pleaseeeeeeeeeeee

Help me pleaseeeeeeeeeeee class=

Respuesta :

lesiaj
lesiaj lesiaj
  • 17-05-2019

Answer: $4.69

Step-by-step explanation:

Make equivalent fractions for each fruit.

Apples: 1.62/1 = x/2.5

X = $4.05 for 2.5 pounds of apples

Bananas: 0.48/1 = x/1.3333333333

X = .64 for 1.3333333333 pounds of bananas

Now add the results together to find the total cost.

4.05 + .64 = $4.69

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristics are common to all archaea and bacteria A. live in other organisms B. exhibit identical biochemical makeup C. have cell walls D.
Most americans outside the south were horrified when they saw television coverage of the mistreatment of blacks.
Convert 54 percent to as decimal
An isolated remnant of wave erosion is a _____. sea stack groin jetty spit
A calorie is another term for carbohydrate.
Filtering is a function of _____. switches servers nodes ports
find the mass of a ball on a roof 30 meters high, if the ball's gravitational potential energy is 58.8 joules
¿Por qué está muy feliz este muchacho? ¿Cuántos años tiene hoy? ¿Qué regalos quiere recibir? ¿A quién quieren invitar sus hermanos? ¿Pablo es el hijo mayor o me
What do I next please
Why are fossils important evidence for evolution?