VenOMin VenOMin
  • 20-08-2019
  • Mathematics
contestada

The table compares the prices of four types of fruit. Which fruit is the best to buy?

The table compares the prices of four types of fruit Which fruit is the best to buy class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 20-08-2019

Divide the price by the quantity:

Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each

Oranges = 2.56/8 = 0.32 each

Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each

Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each

Oranges have the lowest price each so are the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

The vertex of the parabola y = x2 + 8x + 10 lies in Quadrant
if 3t-7=5t, then 6t=?
A positive charge is placed in an electric field that points west. What direction is the force on the positive particle?
the measures of an exterior angle and the adjacent interior angle add p to 360 because they form a linear plane?
write two irrational numbers between 1 and 2
what is case-based reasoning?
what is a 'diamond in the rough'?
draw .. the structural formula ( using c and h ) for 2- pentyne
Ions are electrically charged particles that are formed when certain compounds are dissolved in water. These solutions will conduct electricity. The Swedish sc
A businessman has 10 employees. His salary is equal to 6 times the average of employees salaries. If the 11 of them receive a total of $64,000 in one year, what