Loyalisse Loyalisse
  • 16-09-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of a gallon milk is $3.89. Calculate the cost of 25 Liters milk.

Respuesta :

iwillrektyou
iwillrektyou iwillrektyou
  • 16-09-2019

Before you can make any monetary calculations, you must convert the units from gallons to liters:

3.785 liters = 1 gallon

Therefore, 25 liters equals to 6.604 gallons.

Next, you simply multiply to find the cost:

6.604*3.89 = 25.70

The cost of 25 liters of milk is $25.70.

Answer Link

Otras preguntas

Can you describe how the Electromagnetic spectrum is used to study stars and planets? NOTE I CANT FIND THE CORRECT CATEGORY SORRY BUT PLZ HELP
What are the major causes of world war 1
Which is the approximate measure of angle Y? Use the law of sines to find the answer.
Someone help me ASAP
What was the result of president richard nixon having to follow the twenty-fifth amendment?
Find the derivative of f(x) = -11/x at x = 9
Graph the line with slope-1/5 and y- intercept -3
Explain the significance of the following terms fugitive and secede
John walked 10 miles on Saturday. He walked twice as fast on the second 5 miles of his walk then he walked on the first 5 miles of his walk. Which expression r
Sheriffs brought some law and order to the Wild West. Which is the object of the preposition of this sentence? Wild West Sheriffs law and order