lucy15359 lucy15359
  • 16-09-2019
  • Mathematics
contestada

8$ for 5lbs of meat . What is the unit rate

Respuesta :

22teaguechloe 22teaguechloe
  • 16-09-2019

Answer:

$1.60 per pound of meat

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

voting based on the imagined future performance ofa political candidate is known as
the ioc retains the rights of managing television revenues even though a country hosts the olympic games.true or false
what changes occur in a follicle and its oocyte during maturation
If a chemist wishes to produce 500 mL of 2.0 M HCl, how much concentrated 12 M HCl should he measure out? (dilution problem)
A compass needle normally points toward Earth’s magnetic pole, which is near the North Pole. Which best explains why the needle moves away from the pole when it
the practice of altering district lines for partisan advantage after the census is also known as a. reapportionment. b. impeachment. c. redistricting. d. clotur
(d + 3)² = d² +9d +3 d² +6d+3 d² +6d+9 d² + 3d +9
Leslie and Colton are selling strawberry lemonade in their neighborhood for s dollars per cup. They decided to set up stands at opposite ends of their street to
a material weakness that exists at year-end may result in what type of audit opinion when conducting an audit of a public company’s internal control?
use the remainder term to estimate the absolute error in approximating the following quantity with the nth-order taylor polynomial centered at 0. tan0.25, n=2 S