ikemefuna8 ikemefuna8
  • 17-09-2019
  • Mathematics
contestada

8 oz of soda is for $2.98 or 6 oz soda for $2.79​

Respuesta :

pdaniels2002 pdaniels2002
  • 19-09-2019

Answer:8 oz for $2.98 is the best deal

Step-by-step explanation:

$2.98 ÷8 = $0.3725 per oz

$2.79 ÷ 6= $0.465 per oz

Answer Link

Otras preguntas

The dot plot shows a random sample of the number of fish caught and released by 30 participants during a two-day fishing derby. Two dot plots show the number of
Before we get in line,I want to stop by the bathroom is this an complex sentence, simple, compound or compound complex
Para encontrar al matemático y rescatarlo se debe caminar exactamente en línea recta desde La Place de la Bastille hasta alguno de los jardines del Palacio de V
I need help please is for tomorrow):
Fill in with a/an/theMy friend is MLA.​
What kinds of information can be used as effective support for your claim? Check the 4 answers that apply. Facts Your friend's opinion Statistics Informatio
A triangle has coordinates F(-2, 3), G(-4,1), and H(-2,-2). The triangle is translated and its image has coordinates F'(0,0), G'(-2,-2), and H'(0, -5). What is
What do you mean of cultural change
complete the square to solve 3x^2+12x=9 A. x=3+√6 B. x=2+√7 C. x=-2+√7 D. x=-2+√13
A traditional Raga piece is broken into how many sections? 1 4 6 3