fishdean2497 fishdean2497
  • 18-09-2019
  • Mathematics
contestada

Omar bought 9 pounds of flour for $4 how many pounds of flour did he get per dollar

Respuesta :

ew69501
ew69501 ew69501
  • 18-09-2019

Answer:

2.25 pounds of flour per dollar

Step-by-step explanation:

9 ÷ 4 = 2.25

Answer Link
juanpablolealpineros
juanpablolealpineros juanpablolealpineros
  • 18-09-2019

9 divide it by 4 is 2.25

2.25 pounds per dolar

also you can check it multiplying 2.25 per 4

Answer Link

Otras preguntas

please help me to solve this question!!!​
Which of these statements does NOT accurately describe the economic system: CAPITALISM. This economic system revolves around private property. Products and serv
Which excerpt from The Epic of Gilgamesh provides evidence to support the idea that Enlil realizes he has made a mistake? (It's NOT B). A. The gods gathered tog
Translation 5 units right and 1 unit up
(-2 , -8) 3 units left and 5 units up
please help me with math please please
What do you think? Use information from the lesson and the maps to explain your opinion on whether or not the US should have gone to war with Mexico to expand i
Help me please :> here's a picture
1. Develop a timeline in which you predict 10 of the most important advances that may occur in science during the next century. Don't forget to add dates to you
who’s good at drawinggg??? draw 3 of your fav outfits trace the mannequins. also it can be anything i don’t mind as long as it’s stylish and cute. and ofc the