2022collierthomaslak 2022collierthomaslak
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

Johnny bought 3 bags of apples that cost a total of $15 if each bag cost the same amount how much does each bag cost

Respuesta :

jasonis3nowoxm6lm
jasonis3nowoxm6lm jasonis3nowoxm6lm
  • 16-10-2019

Answer:$5

Step-by-step explanation:

$15 divided by 3 bags= $5 per bag

Answer Link

Otras preguntas

Why is water potential important to the movement of water in plants?
How is a mole ratio written?
How is voice different from point of view? A. Voice is a personal opinion an author includes in a story, while point of view is the narrator's unbiased view of
1)What is effective talk? 2)What are the components?
Write the number 0.489 in two forms
Complete the sentence. _____ provides readers with facts about a story and avoids expressing opinions. a news article an editorial a banner a feature article
QUICK HELP!!!! What are some things regions might have in common
Rocks that are metamorphosed mainly because of their exposure to heat from magma are rocks that have undergone _____ metamorphism. Select all that apply. A. c
Most of which northern state bordering the Great Lakes is shaped like a mitten
What is 837 divided by36 showing my work