OneLoveBriBri8323 OneLoveBriBri8323
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there

Respuesta :

MaxiMachado
MaxiMachado MaxiMachado
  • 27-10-2019

Answer:

31.5 $

Step-by-step explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

Answer Link

Otras preguntas

Express the given quantity as a single logarithm: 1/5 ln(x + 2)^5 + 1/2 [ln x − ln(x^2 + 3x + 2)^2]
What are the intercepts of 6x + 8y = 24?
read the excerpt from "lise marie de baissac." after eleven months, the gestapo became suspicious. remaining cool under the threat of capture, baissac was able
if f(x) = [sqrt{1-x^2}] and g(x) = [sqrt{x}] What is the domain and range for (f+g)of and go(f*g)=?
Given the rectangular equation xy=1, write an equivalent polar equation.
Which of the following is a possible result of low bone mass? Loss of density Loss of limbs Loss of memory Loss of pressure
which christian church did not allow their clergy to marry, believed that the pope had authority, and believed that the emperor ruled over the church?
Which passage shows Juliet's uncertainty about the lasting power of Romeo's emotion? A. But that thou overheard'st, ere I was ware, My true love's passion: ther
What do think would heat up the fastest brick, water, paper
Which statement is false? Political cartoons have memorable messages. Political cartoons use powerful words and images. Political cartoons present persuasive ar