katiegardner9174 katiegardner9174
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

Luis is bought 3 pounds of carrots for 75 cents a pound. She also bought a box of crackers. In all she spent $4.54. How much did the box of crackers cost ?

Respuesta :

ashleydecker2106
ashleydecker2106 ashleydecker2106
  • 19-10-2019

Answer:

The box of crackers costs $2.29

Step-by-step explanation:

1. you first need to find how much the carrots were in total

2. By multiplying 0.75 by 3 you will get 2.25

3. then, you will need to subtract 2.25 by 4.54 and you will get your answer as 2.29

Answer Link
amelia61546 amelia61546
  • 02-12-2020

Answer:

correct

Step-by-step explanation:

need points

Answer Link

Otras preguntas

In the somewhat less than towering ski slopes of northeastern Iowa new skiers come to learn to ski. On Big Bunny Slope skiers will fail to make the turn at Big
(20 POINTS) PLZZZZZ HELPPPPPP 2. A diagonal shortcut across an empty rectangular lot is 97 feet. The lot is 72 feet long. What is the other dimension of the lot
Please help because I don’t wanna fail
free brainlist. Have a great weekend
How start a digital platform?​
hii please help i’ll give brainliest if you give a correct answer please please hurry it’s timed
Basketball: $10.90 at 20% discount Sale Price : Tax on Sale Price : Final cost after discount and tax :
determine an equation of a line in standard form that is perpendicular lo the line 2y = -x + 3 and passes through the point (4, 5).​
Which of the following is not an organ in the nervous system?
Is populism helpful or harmful to society