26sparedes91
26sparedes91 26sparedes91
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-liter bottle of soda costs $1.98.How much does it cost per liter

Respuesta :

hyuiljung
hyuiljung hyuiljung
  • 19-10-2019

Answer:

$0.99

Step-by-step explanation:

2 L costs $1.98

so all we have to do is divide it by 2 to find out 1 L.

$1.98 divided by 2 is $0.99.

Answer Link
mvb7075 mvb7075
  • 19-10-2019

2 L = $1.98

1L = 1.98 / 2

1l = $0.99

Answer Link

Otras preguntas

5 workers can paint the walls of a house in a day. Something urgent came up and the paint job had to be finished in 8 hours. How many extra worker would the own
It’s for medical terminology please help me
a shopkeeper allows a discount of 10percent on the marked price of an article. if a customer paid ghana cedis 270.00 for an article, what was the marked price o
Please help! I'm a bit stuck!
Choose the correct word/phrase and put the verbs into the correct tense
using the following image solve for x
1. Leaves of a tree may get detached if we vigorously shake its branch. Explain.​
what is the minimum and maximum value in the domain? what is the minimum and maximum value in the range?
Why was Israel able to achieve such an easy victory? Consider tactics, resources and preparation.​
Why is the sky blue?