forgottenbenny forgottenbenny
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

if one apple costs $2, how many apples is $12?​

Respuesta :

farahashi77 farahashi77
  • 19-10-2019

Answer:

6 apples because

Step-by-step explanation:

12÷2=6

Answer Link
parthivtr
parthivtr parthivtr
  • 19-10-2019

Answer:

6

Step-by-step explanation:

1 apple = 2 dollars

Multiplying each side by the same amount will give you an inequality equivalent to that. It can also be done with division, addition, and subtraction

1*6 = 2*6

6 apples = 12 dollars

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this please​
help pleaseeeeeeeeeeee
calculate the speed of 49 kg woman running with a kinetic energy of 212 J
1. Mother gave me her (red, beautiful, new) handbag​
Please help meeeeeeeeee
what type of basic body plan do starfish and sea urchins have?​
[tex]h^{2} + 24^{2} =20^{2}[/tex]
Someone help l don’t understand
You can buy 3 apples at the quick market for 1.26 you can buy 5 of the same apples at the stop and save for 2.40 which place is the better buy
The slope of 3,1 and 7,9