jaylyncarrillo29 jaylyncarrillo29
  • 16-11-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.70 for 4 muffins. What is the price per dozen

Respuesta :

bayosanuade
bayosanuade bayosanuade
  • 16-11-2019

Answer: $8.1

Step-by-step explanation:

4 muffins cost  $2.70

1 muffin will cos  $2.70/4

since 12 make a dozen

a dozen muffin cost  $2.70/4 X 12

= $ 8.10

Answer Link
nzeamaluchima
nzeamaluchima nzeamaluchima
  • 16-11-2019

Answer: $8.10

Step-by-step explanation:

If $2.70 goes for 4 muffins and 12 muffins makes one dozen.

12/4 = 3

Hence we have 3 of 4 muffins in a dozen. So therefore the cost for a dozen of muffins would be...

3 X $2.7 = $8.10

Answer Link

Otras preguntas

Need help with this question please Ps they all yes and no
how can I impress you tell me what can I do for you​
What do birds symbolize in Shakespeare?.
The ratio of 1.5 to 29 is the same as the ratio of 4.5 to
Repeated addition: 1 3 + 1 3 + 1 3= a b a = b =
Why is it necessary for government to regulate and control business?.
Write f(x) = |x + 3| as a piecewise function.
Which nominating method would ensure that the most qualified person will be nominated? Explain your answe
Why might it have been easier for the wealthy social groups to unite and harder for the poorer social groups to unite?​
Commentaire composé