Hodgenyasia Hodgenyasia
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Violet bought 4 chicken wings for $6. What was the cost of the wings in dollars per wing? Express your answer in simplest form.

Respuesta :

Thebestandbrainliest
Thebestandbrainliest Thebestandbrainliest
  • 18-11-2019

Answer:

1.5 dollars per wing

Step-by-step explanation:

To solve this we can divide.  The word 'per in math means to divide and we want to know dollars per wing so we can divide the dollars by the wings which is 6/4=1.5 So it costs 1.5 dollars per wing

I hope this helps and please don't hesitate to ask if there is anything still unclear!

Answer Link

Otras preguntas

Someone please help!!
indicate 3 ways how social pressure could be regarded as a stressor for young people in their family relationships​
encircle the word phrase that not belong to the group calcium fiber nutrition vitamins​
According to Emma Lazarus's poem (The New Colossus) what is her name?​
What comes into yourmind upon hearing the word 'Staffing'? What are the words you can associate to it?​
*WILL GIVE BRAINLIEST* What is surface area? Question 5 options: A: The sum of all the areas of all the faces of a 3D object (think: wrapping paper) B: The meas
Write each equation in slope-intercept form. y-3 = 4(x + 3) y +1 = (x - 8)
Mr. Arnold's class children make hand prints in the round clay mold for their parents the mall has a diameter of 12 cm what is the molds radius
Please help! which of these is generally considering to be the GREATEST source of influenced on a President of the United States ? A.The Congress B. The decele
Which of the following best describes Project?