aislyn0757 aislyn0757
  • 19-11-2019
  • Mathematics
contestada

At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?

Respuesta :

Amaya00
Amaya00 Amaya00
  • 19-11-2019
It costs 0.29 per ounce

5.22/18
Answer Link
carlosego
carlosego carlosego
  • 19-11-2019

For this case we look for the unit cost of an ounce of cereal, then:

x: Let the variable representing the unit cost of the ounce of cereal.

We have to:[tex]x = \frac {5.22} {18} \frac {dollars} {ounce} = 0.29 \frac {dollars} {ounce}[/tex]

Thus, each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

Answer:

Each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Expand & simplify 5 ( y + 2 ) − 2 ( y − 5 )
why is artificial vegetative propagation practiced by Florist?????​
Which choices are equivalent to the quotient below? Check all that apply. √75/√15
1 Question: What motivated Spain and Portugal to explore new lands in the 15th and 16th centuries? (Select 2 answers.) A) They wanted to escape the dangers of t
____ is the dreaded police force of Saddam Hussein.
Name two looping mechanisms used in Perl.
What is the name of Si3N4 A) silicon nitride B) trisilicon tetranitride
Analyze the manner in which a small group is similar to an open system with regards to the variables proposed by systems theory (in other words, compare the two
how social media is supposed to excercise it's roles snd responsibilities in reporting on human rights violations​
state the first and second law of thermodynamics​