paris3580
paris3580 paris3580
  • 19-11-2019
  • Mathematics
contestada

6 ice cream cones cost $22.50. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

evilhallox
evilhallox evilhallox
  • 19-11-2019

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Find the Unit Rate, definition of Unit rate find the cost of 1 icecream.

Set up a ratio 6:22.50

Divide both by 6 to get 1:3.75

So 3.75x2=7

Answer Link

Otras preguntas

Can two different samples of the same substance have different physical properties? Chemical properties?
. What is the value of r? 0.2(6r − 5) = 8 A. 3.2 B. 7.5 C. 10.8 D 12.4
Ground squirrels are found in many areas of the United States. They live in underground burrows and are often attacked by birds of prey, coyotes, and boBCats. W
Because the Cold War relied so much on intelligence gathering and covert military actions, leaders often felt the need to conceal information from Congress and
what instruments are played in west side story mambo
According to Jefferson have the colonies been peaceful or chaotic
what is the most important safety rule for you to follow in the laboratory
if 4 are subtracted from twice a number, the result is 10 less than the number. Find the number.
A geologist finds a section of rock that shows ripple marks. What does the presence of ripple marks say about the area where the rock formed? A. The rock fo
on a math course, a student scored 95 on the test, 92 on the second test, 83 on the third test, 75 on the fourth test and 53 on the fifth test and 70 on the las