tashia7204 tashia7204
  • 20-11-2019
  • Mathematics
contestada

6pounds of candy cost $22.44what is the cost of one pound

Respuesta :

AnonymousPerson14
AnonymousPerson14 AnonymousPerson14
  • 20-11-2019

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

Take 22.44 and divide it by 6 to get the cost per pound, which is $3.74

Hope this helps

Answer Link
triillest
triillest triillest
  • 20-11-2019

the result of dividing 22.44 by 6 is 3.74

Answer Link

Otras preguntas

During the seventeenth and elghteenth centurles, many people began to
18. Over time, how do sand dunes tend to migrate? a. perpendicular to the movement of the wind b. in the same direction as the wind blows c. toward the wind d.
In referring to the deportations during the Armenian genocide, what does correspondent Henry Wood say was the “terrible feature of this deportation”?
What is 2.764 rounded to the nearest hundredth
7x = 90 +22 Solve this problem
On July 7, you purchased 500 shares of Wagoneer, Inc. stock for $21 a share. On August 1, you sold 200 shares of this stock for $28 a share. You sold an additio
If h(x)=6-x,which is the value of (h*h)(10)
What is the mass of 2.00 l of an intravenous glucose solution with a density of 1.15 g/ml?
please helpWhat is the slope of the line that is represented by the equation y−15=−6(x+7)?​
9. What area of study applies scientific findings to create ways for solving problems or improving life? A biogeology B mathematics c manufacturing D engineerin