saniasmith1234 saniasmith1234
  • 20-11-2019
  • Mathematics
contestada

Juan bought 12 pounds of dog food for $15.72. What is the price per pound of the dog food?​

Respuesta :

drewm05
drewm05 drewm05
  • 20-11-2019
I believe it is $1.31
Answer Link
gracerenners gracerenners
  • 20-11-2019

Answer:

$1.31

Step-by-step explanation:

15.72/12 is 1.31. You do this because if you divide 12 by 12 you get 1 pound of dog food. And to find the price per pound you do 15.72 divided by 12 too.

Answer Link

Otras preguntas

True or False: Helicase connects the Okazaki fragments together on the lagging strand.
Can someone give me the correct awnser im tired of it
For the function y=7−3x, what is the ordered pair for x=5?
15.3 __________________________ 6. True or False? Once an aquifer is contaminated, it is nearly impossible to return the water to a true form.
Ray: Recibí un correo electrónico anónimo. Pedro: Puede ser peligroso. ¡No lo_______! A. abras B. abran C. abres D. abrir
Find three consecutive even numbers whose sum is 42. ​
a. -3x2 + 4x +5 for x =-2
what are the different urban centere in nepal​
Which stepped up the attack, what grammatical name is given to the expression?
protons are present in sodium atom. a 11 b 10 C 12 d 9