nmartinezduarte2005
nmartinezduarte2005 nmartinezduarte2005
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $900 to run a water treatment facility machine for 4 hours. Jake spent $4500 to run the machine. For how many hours did jake run the machine?

Respuesta :

BoujeeAngel
BoujeeAngel BoujeeAngel
  • 16-12-2019

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

4500/900 = 5

Multiply 4 by this value:

4 x 5 = 20

He ran the machine for 20 hours.

Have A Nice Day ❤

Stay Brainly! ヅ

- Ally ✧

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-12-2019

Answer:

Jake ran the machine for 20 hours.

Step-by-step explanation:

Divide 4500 by 900 and you get 5

then multiply 5 by 4 to find out how many hours he ran the machine

Answer Link

Otras preguntas

3kg of salt is add to 15kg of pure water. What percentage of the mixture is salt?
During the summer, you work 30 hours per week at a gas station and earn $7.75 per hour. You also work as a landscape for $12.50 per hour and can work as many ho
why can the structure of the universe be compared to soap bubbles
a dvd player with a list price of $100 is marked down 30%. if john gets an employee discount of 20% off the sale price, how much does john pay for the dvd playe
If EF = 5x + 15 FG = 53 and EG = 143 find the value of x
there is a storm coming and andrew is securing his window by placing a wooden plank diagonally across it. the plank extends 1 foot beyond the window at both end
24,000 nearest ten thousand
Please you can help me with the questions # 15 - # 17. Thanks
-what happens to a liquid when it releases enough energy ?
which of these people should use the "married filing jointly" tax filing stat