shirleyjohnson1149 shirleyjohnson1149
  • 17-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the best buy... 40 bottles of water for $5.49 or 72 bottles for $9.00

Respuesta :

Parshunakarki11
Parshunakarki11 Parshunakarki11
  • 17-12-2019

Answer:

40 bottles for $5.49

Step-by-step explanation:

40 divided by 5.49 will get you 7.28

72 divided by 9 will get you 8

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristics describe Italian Renaissance artworks? Choose all answers that are correct. A. Artists organized the main objects in paintings using the
The age of pericles was characterized by
The Spanish word for island is __________. (el) bosque (la) playa (la) fortaleza (la) isla
4x-8y=24 find the y intercept and x intercept
How does the business environment and technological innovation in the modern United States resemble the United States during the late 1800s and early 1900s? Wha
2 1/2+(-7/6)-1 3/4.
Which of the following is the best definition of historiography
a total of 123 fifth grade students are going to Fort Verde State Historic Park each bus holds 38 students all of the buses are full except one how many student
What is the mass of 57ml of water
There are 3 times as many boys than girls. If there are 24 more boys than girls, how many students are there in total?