d8es8jahitneysarian
d8es8jahitneysarian d8es8jahitneysarian
  • 17-06-2016
  • Mathematics
contestada

A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.50.

Respuesta :

HomertheGenius
HomertheGenius HomertheGenius
  • 26-06-2016
x-ounces of an oil blend,
y - ounces of glycerin
x + y = 4    ⇒   y = 4 - x
1.5 x + y = 5.50
1.5 x + 4 - x = 5.50
0.5 x = 5.50 - 4
0.5 x = 1.50
x = 3
y = 4 - 3 = 1
There are 3 ounces of an oil blend and 1 ounce of glycerin.
Answer Link

Otras preguntas

If I am convinced that my own neighborhood is safer than it used to be, but that the crime rate in my society is at an all-time high, I am falling victim to...
B A D Which direction on the map best describes the movement of African Americans during the Great Migration? O A. from A to C and D O B. from B to A and D C. f
Which company developed Power Point ?​
Bear Valley already had 3 inches of snowcover when a snowstorm moved in. The storm is increasing the amount of snowcover by 1 inch per hour. Write an equation t
Which b vitamin lowers the risk of neural tube defects in newborns?.
Can someone explain this to me?
Anatomical sites where a pulse can be palpated often correspond to pressure points for stopping hemorrhage in first aid treatment. Why?.
some of the largest and smallest numbers made by the digits 2,4,0,7 is?​
A classmate is looking at a unicellular organism under a microscope. She asks you if it is an animal. What would you say, and why?
A sample of matter is that extreme temperatures with particles moving so quickly that their collisions release electrons from the atoms. This creates a mixture