ANR05
ANR05 ANR05
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

If lemonade costs 1.5 cents per ounce, what is the cost per pint?​

Respuesta :

TheLegendsOfInu
TheLegendsOfInu TheLegendsOfInu
  • 17-01-2020

24 Cents I believe, cause 16 fluid ounces is 1 pint, so 1.5 x 16 = 24. I believe 24 cents.

Answer Link
valeriiie2008
valeriiie2008 valeriiie2008
  • 17-01-2020
24 cents because 16 fluid oz is 1 pint
Answer Link

Otras preguntas

student bringing drugs to school is bad
The two types of stretching that can safely improve flexibility are O PNF and ballistic O Ballistic and dynamic O Dynamic and static O Static and isostatic
Match the example with the type of individual difference and advantage it shows.
Explain how to determine the x- and y- intercepts of a line from a given equation in y = mx + b form.
You have a babysitting job that pays $6 an hour. You also have cashier job that pays $9 an hour. You don't want to work more than 20 hours a week, but you want
Brief Protein synthesis summary pls:)
Brief Protein synthesis summary pls:)
The area of a rectangle vegetable garden is 200 square ft. The width is 10 ft. What is the length of the vegetable garden?
Identify the missing numbers. ____ -2 -7 -12 -17 ____
list three ways life in american is different as a result of the Nineteenth amendment