anthonymarin115 anthonymarin115
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

The price for 3 sundaes and 3 milkshakes is $21. The price for 4 sundaes and 6 milkshakes is $34. How much does it cost for 1 sundae and 2 milkshakes?

Respuesta :

nganlef
nganlef nganlef
  • 17-01-2020
So the answer is 1sundae :$4 2 milkshakes:$6 total:$10
Ver imagen nganlef
Answer Link

Otras preguntas

Four criteria used to evaluate source options are: clarity, detail, logic, and organization of data. accuracy, authority, currency, and objectivity. common sens
HELP PLSSSSSSSSSSSSSS
Using your answers to the previous questions, compose one to three well-written paragraphs analyzing the costs and benefits of your potential purchase. Draw a c
Nordstrom, Inc. operates department stores in numerous states. Suppose selected financial statement data (in millions) for 2014 are presented below. End of Yea
Find the value of the logarithm. log 210 Round your answer to the nearest thousandth.
The reaction of perchloric acid (HClO4) with lithium hydroxide (LiOH) is described by the equation: HClO4 + LiOH → LiClO4 + H2O Suppose 100 mL of perchloric aci
△MNO ~△DEF. Identify the perimeter and area of △MNO to the nearest tenth. PLEASE HELP!!!
Aubrey claims that if the dimensions of the parallelogram shown are doubled, then the area of the larger parallelogram will be 4 times more than the original. W
ning Only a small fraction of the information flowing around the world is securely encrypted, and the remainder is poorly encrypted, or not encrypted at all. —T
Ramani has 3 times as many two -rupee coins as she has five- rupee coins . If she has in all a sum of Rs.77 , then how many coins of each denomination does she