zoey1011
zoey1011 zoey1011
  • 19-06-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of gummy bears costs $2.20. How much does 1.6 pounds cost?

Respuesta :

hola19
hola19 hola19
  • 19-06-2016
You have to multiply 2.20 x 1.6 = 3.52 

Answer Link

Otras preguntas

Two bacterial strains have the same genes for metabolizing carbohydrates, but one is wild-type for a regulatory inducer while the other does not produce the ind
Perform the indicated operation (1 – 3i)(5 + 5i)(4 – 1i) =
In the cafeteria 100 milk cartons were put out for breakfast. After breakfast there were 40 milk cartons left. What is the ratio of milk cartons left over to mi
Shun is going to flip a fair coin 450 times. Complete the following statement with the best prediction the coin land tails up...
Carlos manages a grocery store in a country experiencing a high rate of inflation. To keep up with inflation, he spends a lot of time every day updating the pri
Causes of the industrial revolution
What happens to energy as it flows through food chains and food webs?
The math club is fast becoming one of the most popular clubs on campus because of the fabulous activities it sponsors annually for Pi Day on March 14. Each year
t - 4t2 + 2+ What is the degree of the polynomial?
The real risk-free rate is expected to remain constant at 3% in the future, a 2% rate of inflation is expected for the next 2 years, after which inflation is ex