davisnaziyahovz5sk
davisnaziyahovz5sk davisnaziyahovz5sk
  • 17-01-2020
  • Mathematics
contestada

Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
$8.38 per quart
$8.49 per quart
$8.57 per quart
$8.92 per quart

Respuesta :

TheBellaA TheBellaA
  • 17-01-2020
44.59 divided by 5.25= 8.49
Hope this helps!!
Answer Link
s12121174
s12121174 s12121174
  • 26-01-2021

Answer:

8.49 per quart

Answer Link

Otras preguntas

Act of importing or exporting goods in violation of trade laws what is the word for it
Evaluate the expression when y=-2. Y^2+5y+1
a sealed container hold 0.261 mol CO2. what mass of NaHCO3 is needed to generate 0.261 mol CO2
what is the suitable breaker for a 112 current
Use the properties of operations to multiply. (9.1a)(-4.1a - 0.5 + 1) = ?
sushi bar a chargers $4 per plate of sushi and a one time fee of $10 to get in. shushi bar b does not charge a one time fee, but charges $6 per plate of shushi.
Which pair of functions are inverses of each other? O A. f(x) = 2/- 10 and g(x) = ¹+¹ x+10 3 B. f(x) = 1/2 + 15 and g(x) = 12x - 15 O C. f(x) = 11x-4 and g(x) =
Are the elements absorbed the same as the elements released in cellular respiration
Last year, Loch’s Greenhouse employees planted 750 flats of flowers. This year, they plant 900 flats of flowers. What is the percent of increase in the number o
Where is the center of dilation located ? inside triangle JKL Outside triangle JKL On a vertex of triangle JKL