Answer:
The answer to your question is cost of 0.6 pound of candy $4.17
Step-by-step explanation:
Data
1 pound of candy = $6.95
only 0.6 pounds
final cost = ?
Process
1.- Use proportions to find the cost of 0.6 pounds of candy
        1 pound of candy -------------- $6.95
        0.6 pound of candy ----------  x
2.- Use cross multiplication
         x = (0.6 x 6.95) / 1
3.- Simplification and result
         x = $ 4.17     Â