angelina4954
angelina4954 angelina4954
  • 18-01-2020
  • Mathematics
contestada

the price of a 14 oz box of crackers is $2.94. the price of a 20 oz box is $3.60. what is the difference in price per ounce ?​

Respuesta :

eenscoin eenscoin
  • 18-01-2020

Answer:

The difference in price per ounce of the boxes is $0.03 or 3 cents.

Step-by-step explanation:

Divide each dollar amount by the ounces. The answer to $2.94 divided by 14 is 21 cents. $3.60 divided by 20 is 18 cents. Subtract 18 cents from 21 cents to get 3 cents.

Answer Link
gufeliz1965
gufeliz1965 gufeliz1965
  • 18-01-2020

Let D = difference in price per ounce

D = 2.94 ÷ 14 - 3.60 ÷ 20

D = 0.21 - 0.18

D = 0.03 or 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

plz help meI will give u like plus follow u​
Define what direct and indirect health issues are.
state 2 function of the kidney​
NEED HELP ASAP!!!!!! Performance Task Vector Operations e) Draw u + 3v – 1/2w
Find the probability that a randomly selected point within the square falls in the blue shaded area (circle). r = 2 in [? ]% Round to the nearest tenth of a per
A scandal in Bohemia. summary. it should be short and sweetplease help me ​
SOMEONE ANSWER THIS Which system has a central government and local units that implement the central government’s decisions? A. unitary system B. federal sys
Instructions: Find the missing side. Round your answer to the nearest tenth
A survey was conducted by asking 120 students in a town how they traveled to school. The following pie chart shows the result of the survey Car 30% Cycle 25% W
7 root 3 by 3 minus 3 root 2 by root 15 minus 3 root 2 minus 2 root 5 by root 6 + root 5 ​