ink245838 ink245838
  • 18-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-foot piece of ribbon costs $11.40. What is the price per inch?

Respuesta :

eenscoin eenscoin
  • 18-01-2020

Answer:

The price per inch is $0.18 or 18 cents.

Step-by-step explanation:

Convert 5 feet to 60 inches and divide $11.40 by 60 and you will get your answer.

Answer Link
lillyanna30
lillyanna30 lillyanna30
  • 18-01-2020
If it's 5 feet you multiply 12•5 to get to inches so it equals 60 inches then divide $11.40/60 to get 19 cents per inch
Answer Link

Otras preguntas

Unit rate of 32 grams of fat in 4 servings
Round to nearest whole number. 578.3
write the fraction in simplest form 5/5​
How do animals get energy from food? A. Molecules from the food react with carbon dioxide and release energy. B. Sound vibrations in the body are used to change
Court cases - name them and what they stood for
which of the following are and example of a free rider?
Please help!!! 25 points!!! Explain how you would find the possible solutions to this system of inequalities: y> 2x -4 y< -3x + 3
PLEASE HELP ON THE INE IN THE MIDDLE
Complete the square x²-8x-65=0
29. What is located at 90°N?