jkelsey20 jkelsey20
  • 18-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of linen costs $16.26. What is the price per foot?

Respuesta :

GeothermalBroom
GeothermalBroom GeothermalBroom
  • 18-01-2020

Answer:

$2.71

Step-by-step explanation:

2 yards : $16.26

1 yard ( 3 feet ) : $8.13

8.13 / 3 = $2.71

1 foot : 2.71

Answer Link
NotMxtty NotMxtty
  • 18-01-2020
i’m not too sure about maths but i’m going to give it a go. my apologies if this is wrong but would it be 8.13?
Answer Link

Otras preguntas

What is 32 over 48 simplified and with what numbers
how many stars are there in america's flag ?
one number is 6 more than another.  Their product is is 520.  Find the numbers
how many stars are there in america's flag ?
What is 32 over 48 simplified and with what numbers
Where are most faults located? And what is a fault in science terms?
one number is 6 more than another.  Their product is is 520.  Find the numbers
why does the earth not lose its heat as quickly at night as the moon does?
How do you do y divided by 9=12?
how many stars are there in america's flag ?